Victor Ludorum Round 2 (3rd in programme)

Wimbleball Sailing Club

Results are final as of 7:46 on January 14, 2020

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
HelmName CrewName Class SailNo Rating Race 1 Race 2 Total Nett Rank
Chris Dyer   K1 127 1070 1.0 1.0 2.0 2.0 1st
Laurence Maunder   K1 151 1070 3.0 2.0 5.0 5.0 2nd
Paul Birbeck   K1 84 1070 2.0 3.0 5.0 5.0 3rd
Jonathan Miles   K1 53 1070 6.0 4.0 10.0 10.0 4th
Tony Paine Sandy Paine TASAR 2814 1030 5.0 5.0 10.0 10.0 5th
John Clear   K1 142 1070 8.0 7.0 15.0 15.0 6th
Nick Ryles   K1 98 1070 4.0 14.0 RET 18.0 18.0 7th
Jacob Chambers   LASER 4.7   1207 9.0 9.0 18.0 18.0 8th
David Stockton Molly Kelly RS 400 1263 962 14.0 DNS 6.0 20.0 20.0 9th
Tim Moss   K1 89 1070 7.0 14.0 RET 21.0 21.0 10th
Paul Gaunce   RS AERO 7 2075 1065 14.0 DNS 8.0 22.0 22.0 11th
Jemima Ryles   LASER 4.7   1207 10.0 14.0 DNS 24.0 24.0 12th
Graham Birch   PHANTOM 1248 1002 11.0 14.0 DNS 25.0 25.0 13th

Race 1 - 12 Jan 20 at 11.30am

Portsmouth Yardstick

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
HelmName CrewName Class SailNo Rating Elapsed Laps Corrected Points Rank
Chris Dyer   K1 127 1070 00:56:39 3 0:52:57 1.0 1
Paul Birbeck   K1 84 1070 00:57:24 3 0:53:39 2.0 2
Laurence Maunder   K1 151 1070 00:57:40 3 0:53:54 3.0 3
Nick Ryles   K1 98 1070 00:58:43 3 0:54:53 4.0 4
Tony Paine Sandy Paine TASAR 2814 1030 00:58:32 3 0:56:50 5.0 5
Jonathan Miles   K1 53 1070 01:01:39 3 0:57:37 6.0 6
Tim Moss   K1 89 1070 01:02:28 3 0:58:23 7.0 7
John Clear   K1 142 1070 01:08:05 3 1:03:38 8.0 8
Jacob Chambers   LASER 4.7   1207 00:54:38 2 1:07:54 9.0 9
Jemima Ryles   LASER 4.7   1207 00:57:05 2 1:10:56 10.0 10
Graham Birch   PHANTOM 1248 1002 00:39:11 1 1:57:19 11.0 11
David Stockton Molly Kelly RS 400 1263 962 DNS     14.0 12
Paul Gaunce   RS AERO 7 2075 1065 DNS     14.0 12

Race 2 - 12 Jan 20 at 12.45pm

Portsmouth Yardstick

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
HelmName CrewName Class SailNo Rating Elapsed Laps Corrected Points Rank
Chris Dyer   K1 127 1070 00:53:54 4 0:50:22 1.0 1
Laurence Maunder   K1 151 1070 00:54:10 4 0:50:37 2.0 2
Paul Birbeck   K1 84 1070 00:54:28 4 0:50:54 3.0 3
Jonathan Miles   K1 53 1070 00:55:55 4 0:52:16 4.0 4
Tony Paine Sandy Paine TASAR 2814 1030 00:54:48 4 0:53:12 5.0 5
David Stockton Molly Kelly RS 400 1263 962 00:53:44 4 0:55:51 6.0 6
John Clear   K1 142 1070 00:45:24 3 0:56:34 7.0 7
Paul Gaunce   RS AERO 7 2075 1065 00:30:49 2 0:57:52 8.0 8
Jacob Chambers   LASER 4.7   1207 00:38:29 2 1:03:46 9.0 9
Nick Ryles   K1 98 1070 RET 1   14.0 10
Tim Moss   K1 89 1070 RET     14.0 10
Jemima Ryles   LASER 4.7   1207 DNS     14.0 10
Graham Birch   PHANTOM 1248 1002 DNS     14.0 10

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNSCame to the start area but did not start 14
RETRetired 14


www.wimbleballsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com