20 Oct 19, Autumn Mini Marathon

Wimbleball Sailing Club

Results

Handicap Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total
1st K1 92 Simon Hawkes   1070 1.0 1.0 2.0
2nd K1 84 Paul Birbeck   1070 2.0 3.0 5.0
3rd K1 127 Chris Dyer   1070 5.0 2.0 7.0
4th K1 135 Dave Stockton   1070 3.0 4.0 7.0
5th K1 142 John Clear   1070 4.0 9.0 13.0
6th TASAR 2814 Tony Paine Sandy Paine 1025 7.0 7.0 14.0
7th LASER 203910 Ben Hawkes   1098 10.0 5.0 15.0
8th K1 53 Barry Westphal   1070 9.0 6.0 15.0
9th LASER RADIAL 190697 John Culshaw   1142 6.0 11.0 17.0
10th K1 144 Gavin Brake   1070 8.0 10.0 18.0
11th K1 145 Mike Green   1070 11.0 8.0 19.0
12th LASER RADIAL 191622 Kate Jeffreys   1142 15.0 DNS 12.0 27.0
13th RS FEVA XL 3338 Jemima Ryles Ethan Ryles 1240 12.0 15.0 DNS 27.0
14th RS 400 458 Paul Burger Emilia L-B 942 15.0 DNS 13.0 28.0

R1 - Handicap Fleet - 20 October at 11.30am

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected
1 K1 92 Simon Hawkes   1070 01:16:36 4 1:11:35
2 K1 84 Paul Birbeck   1081 01:17:52 4 1:12:02
3 K1 135 Dave Stockton   1086 01:18:36 4 1:12:23
4 K1 142 John Clear   1177 01:25:49 4 1:12:55
5 K1 127 Chris Dyer   1070 01:18:46 4 1:13:37
6 LASER RADIAL 190697 John Culshaw   1199 01:09:23 3 1:17:09
7 TASAR 2814 Tony Paine Sandy Paine 1066 01:22:25 4 1:17:19
8 K1 144 Gavin Brake   1107 01:25:41 4 1:17:24
9 K1 53 Barry Westphal   1102 01:25:36 4 1:17:41
10 LASER 203910 Ben Hawkes   1098 01:26:01 4 1:18:20
11 K1 145 Mike Green   1107 01:26:48 4 1:18:25
12 RS FEVA XL 3338 Jemima Ryles Ethan Ryles 1392 00:57:03 2 1:21:58
13 LASER RADIAL 191622 Kate Jeffreys   1142 DNS    
13 RS 400 458 Paul Burger Emilia L-B 942 DNS    

R2 - Handicap Fleet - 20 October at 2pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected
1 K1 92 Simon Hawkes   1070 01:08:36 3 1:04:07
2 K1 127 Chris Dyer   1070 01:08:47 3 1:04:17
3 K1 84 Paul Birbeck   1070 01:10:47 3 1:06:09
4 K1 135 Dave Stockton   1070 01:11:49 3 1:07:07
5 LASER 203910 Ben Hawkes   1098 01:19:04 3 1:12:01
6 K1 53 Barry Westphal   1070 01:17:59 3 1:12:53
7 TASAR 2814 Tony Paine Sandy Paine 1025 01:14:56 3 1:13:06
8 K1 145 Mike Green   1070 01:18:32 3 1:13:24
9 K1 142 John Clear   1070 01:18:44 3 1:13:35
10 K1 144 Gavin Brake   1070 01:19:50 3 1:14:37
11 LASER RADIAL 190697 John Culshaw   1142 00:58:45 2 1:17:10
12 LASER RADIAL 191622 Kate Jeffreys   1142 01:01:34 2 1:20:52
13 RS 400 458 Paul Burger Emilia L-B 942 01:20:55 3 1:25:54
14 RS FEVA XL 3338 Jemima Ryles Ethan Ryles 1240 DNS    

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNSCame to the start area but did not start 15



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com